Головні болі і краніосакральна терапія

   Головний біль, на жаль, знайома дуже добре багатьом з нас. В даний час рідко зустрінеш дорослої людини, який може похвалитися тим, що не знає, що значить біль в голові, або головний біль.

   Підраховано, що не менш ніж у 80% населення планети він виник хоча б раз в житті, тоді як у 25-40% - його поява відрізняється «завидною» постійністю. На підставі багаторічного досвіду можна сказати, що при системному підході до здоров'я головний біль - це проблема, яку найбільш легко розв'язати.

Краніосакральна терапія (краніальна остеопатія).

    Метод краніосакральної терапії - це розслаблення глибоких структур мозку. Якщо ці структури знаходяться в стані постійної напруги, вони починають здавлювати головний мозок і черепну коробку, викликаючи біль, проти якої медикаменти часто безсилі. А методом краніосакральної терапії можна розслабити ці структури і позбавити людину від болю.
   Цей напрямок остеопатії працює з центральною нервовою системою: головним і спинним мозком. Метод застосовується при лікуванні головного болю різної етіології (наслідки черепно-мозкових травм, родових травм, мігрені і т. п.).
   Лікар-остеопат (мануальний терапевт) в змозі відновити симетрію черепа, розслабити спазми потиличних і шийних м'язів, які найчастіше і призводять до головного болю, стрибків тиску, запаморочення і зниження зору.
   Своїм народженням краніосакральна терапія завдячує англійському лікареві, що жив на початку століття 20-го століття. Вільям Гарнер Сазерланд, так звали чоловіка, який вперше висловив думку, що кістки черепа рухаються відповідно до темпам відтворення організмом спинномозкової рідини. Він детально описав свої спостереження в книзі «Черепна судина». Однак користуватися його відкриттям в лікувальних цілях стали лише півстоліття потому.
   Дихаючий квітка - так образно можна уявити рух кісток черепа. Звід черепа складається з 29 кісток. Багато хто вважає, що шви між цими кістками костеніють ще в ранньому дитинстві і череп являє собою єдину жорстку конструкцію. Насправді, в стиках між кістками знаходяться волокна структурних білків сполучної тканини - колагену і еластину, які, як багато жінок знають з косметології, мають розтяжність і пружність, що дозволяє черепу розширюватися і стискатися в «краніосакральному ритмі», які як пелюстки чудесного квітки то розкриваються, то закриваються згідно природним, встановленим природою законам. Кістки черепа роблять дихальні рухи. Ці руху нерозривно пов'язані з відтворенням ліквору (спинномозкової рідини, що омиває головний і спинний мозок від черепа до крижів). Процес вироблення ліквору в шлуночках головного мозку і його розподілу призводить до того, що голова починає то збільшуватися в об'ємі, то зменшуватися. Аналогічні коливання відбуваються і в області крижів. Саме тому їх назвали краніосакральної ритмом (від «cranium» - череп, «sacrum» - крижі). А наука, що вивчає ці зміни, отримала назву краніосакральної терапії. 
   Всі великі і маленькі травми голови, які ми отримуємо при нашому житті, починаючи з моменту народження, можуть привести до невеликого зміщення кісток черепа, в результаті чого обмежується рухливість кісток і порушується нормальний ритм рухів. Обережні маніпуляції чуйних рук фахівця на швах (з'єднаннях, що скріплюють кістки черепа) дозволяють змінити положення кісток черепа відносно один одного і відновити пошкоджену синхронність їх руху. Налагоджений ритм руху черепа в свою чергу є сприятливою умовою для циркуляції спинномозкової рідини (ліквору), що омиває оболонки головного і спинного мозку.

Як це відбувається?

   У здорової людини краніосакральні «коливання» черепа відбуваються шість-десять разів на хвилину. Ще до того, як лікар доторкнеться руками до вашої голови, йому буде багато відомо про вашии проблемні місця. Порушення постави, різна довжина ніг, слабкість мімічної мускулатури, асиметрія особи, відстовбурчені вуха - це і багато іншого може свідчити про порушення краніосакрального ритму.
  Зі сторони може здатися, що лікування зводиться до простого накладення рук фахівця на голову. Однак дуже чутливі руки професіонала здатні не тільки відчути краніосакральний ритм, але і визначити стан швів, обмеження рухливості, асиметричність рухів.
   Лікар робить ледь помітні і дуже точні рухи руками, відновлюючи порушений баланс коливань. Деякі із прийомів краніосакральної терапії можуть викликати посмішку у необізнанної людини, наприклад, розтягування вух, однак в кожному прийомі, в послідовності їх виконання, закладений глибокий сенс. Краніосакральна терапія не розрахована на зовнішні ефекти, процес лікування не закінчується на сеансі у лікаря, а триває ще довгий час по тому. І, звичайно, з упевненістю можна сказати, що ця процедура - найприємніша з усіх можливих «ручних корекцій». Ви просто віддаєте свою голову в руки фахівця і ... відчуваєте справжню насолоду.
   Напруга, яку Ви постійно відчували, відпускає Вас, чудові хвилі йдуть від Вашої голови по всьому тілу, чутливі пальці лікаря м'яко ковзають по Вашій голові, народжуючи блаженне відчуття прозорості, легкості, майже невагомості ... Як приємно відчувати після процедури відчуття бадьорості, оновленості, ніби Ви щойно прокинулися рано сонячним літнім ранком від співу птахів з юною, ясною і повної енергії головою.

Кому це потрібно?

   Цьому виду лікування підвладно не все, але дуже багато. В першу чергу краніосакральна терапія показана людям, що перенесли травму голови. У таких пацієнтів навіть на першому сеансі можна домогтися приголомшливих успіхів. Ця методика показана жінкам, які страждають від передменструального синдрому, мігрені. Часто причиною морської або повітряної хвороби, закачування в транспорті і навіть деяких видів алергії є порушений краніосакральний ритм, і після його відновлення людина практично назавжди забуває про ці захворювання. Ну і звичайно, краніосакральна терапія - один з найефективніших засобів лікування головного болю, особливо що супроводжуються симптомами ВСД і панічними атаками.
   Особливо показана краніосакральна терапія людям з так званим «синдромом програміста», тобто людям, які проводять більшу частину дня, сидячи практично нерухомо, за комп'ютером. Саме ці люди страждають порушеннями зору, сильними болями в області шиї, мігренню.
   Багатьом можна допомогти позбутися від цих симптомів за 1-2 сеанса. Ця процедура має пряме показання для тих, хто пройшов курс лікування захворювань хребта.
   Бувають випадки коли, після проведення звичайного масажу виникають з головні болі тільки через те, що лікування не було доведено до кінця, тобто не відновлений ​​правильний перебіг ліквору від крижів до голови, що можливо тільки за допомогою краніосакральної терапії.
   Кілька сеансів краніосакральної терапії допоможуть виправити «побічні ефекти» після проведення інтенсивного ортодонтичного лікування, наприклад за допомогою брекет-систем або дужок. Зміна положення зубів завжди призводить до порушення краніосакральної системи.

Автор: Михайло Требін